کاربرد هوش هیجانی در محیط کار

به وب سایت دانلود و دریافت فایل های درسی آموزشی خوش آمدید اکنون مشخصات فایل کاربرد هوش هیجانی در محیط کاررا مشاهده می نمایید|از سالها پیش روان شناسان متوجه شده اند که برای کسب موفقیت تنها دارا بودن ظرفیتهای هوش عقلانی قوی(IQ)کفایت نمی کند. مطالعات نشان می دهد ، تعداد زیادی از افراد دارای هوش عقلانی و شناختی بالا نتوانسته اند در زمینه شغلی ، زندگی زناشویی ، ایجاد روابط با د|40274836|tyz|هوش هیجانی,حل مساله مشکلات EQ IQ,هیجان موفقیت استرس مهارت زندگی,مهارت خلاقیت تصمیم گیری


از سالها پیش روان شناسان متوجه شده اند که برای کسب موفقیت تنها دارا بودن ظرفیتهای هوش عقلانی قوی(IQ)کفایت نمی کند. مطالعات نشان می دهد ، تعداد زیادی از افراد دارای هوش عقلانی و شناختی بالا نتوانسته اند در زمینه شغلی ، زندگی زناشویی ، ایجاد روابط با دیگران و حتی زمینه های تحصیلی موفق باشند. پس از آن نظر دانشمندان از جمله پیتر سالوی و جان مایر به توانمندیهای دیگری جلب شد که بیشتر از جنس هیجانات بودند تا شناختها. این توانمندی که از این پس هوش هیجانی نامیده می شود به توانایی های آموخته شده ای اشاره دارد که به ما کمک می کند تا احساسات و هیجانات خود را درک کرده و کنترل نماییم تا به نفع ما کار کنند نه بر علیه ما.

گاه از خود می پرسیم ، چگونه می توان در کارکنان ایجاد انگیزه کرد؟ یا تحت چه شرایطی می توان دراعضا یک مجموعه کاری یا سازمان، شور و اشتیاق برای بهتر کار کردن را افزایش داد؟ چگونه می توان اعتماد کرد و اعتماد را جلب کرد؟ امید به آینده را چگونه بالا ببریم؟ اضطراب را با چه روشی کاهش دهیم؟ و سوالاتی از این قبیل.
با نگاهی به عبارات انگیزه ، شور و اشتیاق ، اعتماد ، امید،‌اضطراب و لغات مشابه آن متوجه می شوم ، در باره مقولاتی از جنس هیجانات یا عواطف فکر می کنم نه مولفه های شناختی و عقلانی. یا بهتر بگویم ، به جای صحبت ازIQاز ظرفیت دیگری به نامEQیا چیزی که امروزه هوش هیجانی(Emotional Intelligence = EI)نامیده می شود بحث می کنیم.


هوش هیجانی از پنج مهارت تشکیل شده:


۱)مهارت خود آگاهی:
شناخت احساسات و هیجانات خود به طور آنی و عمیق و استفاده از آن برای راهنمایی در تصمیم گیری های مناسب.
۲)مهارت خود نظم دهی:
توانایی مهار و مدیریت هیجانات و حفظ آرامش برای کمک به تصمیم گیری و بهره گیری از توانمندیهای شناختی به نحو مناسب. هماهنگی با هیجاناتمان به نحوی که به جای اختلال در کارها ، در تسهیل آن به ما یاری رساند.
۳)مهارت خود انگیختگی:
استفاده از عمیقترین علایق خود برای حرکت دادن و هدایت به سمت اهداف تا کمک کند پیش قدم شده و در جهت تکامل و پیشرفت تلاش کنیم ، نه اینکه منتظر مانده تا یک واقعه یا شخص باعث ایجاد انگیزه و حرکت در ما گردد.
۴)مهارت همدلی:
درک آنچه افراد احساس می کنند ، توانایی در نظر گرفتن دیدگاه های دیگران و توسعه حسن تفاهم و هماهنگی با انسان های گوناگون به منظور ارتقای کار گروهی (بویژه در محیط کاری و سازمانی).
۵)مهارت های اجتماعی:
در روابط با دیگران ، به خوبی کنار آمدن با عواطف خود و دیگران. فهم دقیق موقعیتها و شبکه های اجتماعی. مهارت خوب گوش کردن، و خوب ابراز وجود کردن ، حل تضادها و تعارض ها و استفاده از این مهارتها برای متقاعد سازی ، رهبری و مدیریت.مطالب دیگر:
تحقیق استفاده از زئولیت در صنعت پرورش طیورتحقیق استفاده از فناوری اطلاعات درحسابداریتحقیق استفاده از لیگاچورهای الاستومریک در بستن آرچ وایرتحقیق استفاده از نشا در توليد سبزيجاتتحقیق استفتائات قضاييتحقیق در مورد اسفنج هاتحقیق پیرامون ورزش اسكيتحقیق در مورد آسم (آسم ورزشی و اثر ورزش در بهبود و درمان آسم)تحقیق آسیب شناسی بتننقشه ی کاربری اراضی استان هرمزگاننقشه ی کاربری اراضی استان کرماننقشه ی کاربری اراضی استان اصفهاننقشه ی کاربری اراضی استان فارسنقشه ی کاربری اراضی استان یزدنقشه ی کاربری اراضی استان خراسان رضوینقشه ی کاربری اراضی استان سیستان و بلوچستانتحقیق آشنایی با اسيلوسكوپ هاتحقیق اصول كار و تعمير مانيتورهاي CRTتحقیق اصول و قواعد مدیریتنقشه کاربری اراضی شهرستان اردلنقشه کاربری اراضی شهرستان بروجننقشه کاربری اراضی شهرستان فارساننقشه کاربری اراضی شهرستان کوهرنگنقشه کاربری اراضی شهرستان لردگاننقشه کاربری اراضی شهرستان شهرکرد